scoala
fundal
spacer

Asociatia de parintii „Scoala 174 Constantin Brâncusi” si Federatia Nationala a Parintilor din Învatamântul Preuniversitar ( FNAP-IP)

Asociatia de parintii „Scoala 174 Constantin Brâncusi” fost înfiintata în anul 2003 ca organizatie cu personalitate juridica la initiativa unui grup de parinti entuziasti: ing. Mihaela Guna, ing. Alexandru Raduj, economist Mihai Buse, ing. Stela Porcisteanu, subing. Aurelia Teodorescu, Cristian Sulfineanu.

În toti acesti ani Asociatia a sprijinit scoala pentru dotare, pentru premierea elevilor, în desfasurarea proiectelor, introducerea uniformei, amenajarea spatiilor verzi, actiuni caritabile si organizarea activitatilor extracurriculare.

Asociatia noastra este membra fondatoare din anul 2005 a FNAP-IP . Presedintele Federatiei este d-na Mihaela Guna.

Federatia a încheiat un protocol cu MEdCI prin care devine partener al Ministerului si este consultata în toate problemele care privesc viitorul învatamântului românesc.

Din 2007 Federatia este membru afiliat EPA (Asociatia Federatiilor de Parinti din Europa)

MEMBRII COMITETULUI DIRECTOR AL ASOCIATIEI DE PARINTI SCOALA NR. 174 "C-tin Brancusi" an scolar 2010-2011

Presedinte PARA MONICA - VII B

VASILE EUGEN- VIII E

Raport de activitate - Anul 2009

AN SCOLAR 2008 – 2009

Asociatia de Parinti a fost alaturi de conducerea scolii si cadrele didactice pentru realizarea unui proces instructiv-educativ de calitate, la standarde europene
- membrii Comitetului Director au participat la sedintele C.A., C.P., comisiei de evaluare a calitatii, sedintele consiliului clasei;
- au fost organizate doua adunari generale, patru sedinte ale Comitetului Director si sedinte cu parintii pe clase;
- au fost organizate cursuri cu elevii;
-derularea proiectului „Sa educam impreuna”-actiuni comune profesori-elevi-parinti (coordonator psiholog Peleanu Mioara)
- parintii au participat la actiuni extrascolare alături de elevi si profesori;
- impreuna cu conducerea scolii, a fost actualizat periodic site-ul (d-nul Băban Dan-III F)
-au contribuit la buna funcționare a bazei informatice din scoala (d-na Para Monica VII B, IV A);
- asigurarea igienizarii si intretinerii scolii;
- realizarea unei sere (Parvu Ion-II A) si amenajarea ei din contributia parintilor:
-asigurarea sonorizarii la festivitatea de deschidere (Oancea Cristian Marius-II A );
- dotarea scolii cu mobilier (d-na Stoian Gabriela-III B)
- asigurarea permanentei in scoala fiind alaturi de conducerea scolii in rezolvarea problemelor punctuale (comitet director);
-asigurarea strângerii cotizatiei si buna gestionare a fondurilor (Teodorescu Aurelia-VIII C, Badita Carmen-contabil);
-d-na vicepresedinte a Asociației, d-na Rosu Elisabeta a reprezentat Asociația la intâlnirile Federatiei de Parinti;
-a fost actualizat statutul Asociației cu sprijinul d-nei judecator Rosu Elisabeta;
-au fost cumparate carti pentru premierea elevilor cu rezultate foarte bune.
-excursie pentru elevii olimpici.
-dotarea scolii cu material didactic furnizat de Firma Alfa Vega.
-organizarea unui curs de formare a cadrelor didactice in vederea folosirii tehnicii din dotare.

Presedintele Asociatiei de Parinti,
Para Monica