scoala
fundal

Asociatia de parinti "Scoala 174 Constantin Brancusi " si Federatia Nationala a Parintilor din Invatamantul Preuniversitar ( FNAP-IP)

Asociatia de parintii "Scoala 174 Constantin Brancusi" fost înfiintata în anul 2003 ca organizatie cu personalitate juridica la initiativa unui grup de parinti entuziasti: ing. Mihaela Guna, ing. Alexandru Raduj, economist Mihai Buse, ing. Stela Porcisteanu, subing. Aurelia Teodorescu, Cristian Sulfineanu.

In toti acesti ani Asociatia a sprijinit scoala pentru dotare, pentru premierea elevilor, în desfasurarea proiectelor, introducerea uniformei, amenajarea spatiilor verzi, actiuni caritabile si organizarea activitatilor extracurriculare.

Federatia a încheiat un protocol cu MEdCI prin care devine partener al Ministerului si este consultata în toate problemele care privesc viitorul învatamantului romanesc.

Din 2007 Federatia este membru afiliat EPA (Asociatia Federatiilor de Parinti din Europa)

MEMBRII COMITETULUI DIRECTOR AL ASOCIATIEI DE PARINTI SCOALA NR. 174 "C-tin Brancusi" an scolar 2016-2017

Presedinte MILOS BOGDAN - III B

VIIIE ICHIM CORNELIA
VIIIF NISTOR MIHAELA

RAPORT DE ACTIVITATE 2016-2017

Ca intotdeauna, Asociatia de parinti a colaborat cu conducerea scolii pentru realizarea activitatilor propuse:

• a sprijinit conducerea scolii pentru desfasurarea în conditii optime a procesului instructiv- educativ: achizitionare de materiale consumabile;
  • a sprijinit scoala în desfasurarea proiectelor si programelor educative;
  • asigurarea cu materiale de curatenie si igienizare, precum si reparatii diverse a claselor, holurilor si a grupurilor sanitare, pentru desfasurarea în bune conditii a activitatii din scoala.
  • recompensarea elevilor si cadrelor didactice pentru rezultatele obtinute la olimpiadele si concursurile scolare cu diplome si carti, prin organizarea anuala a excursiei olimpicilor (pt. fazele municipala nationala)

Conducerea Asociatiei, reprezentata de d-nul presedinte Milos Bogdan, a fost alaturi de conducerea unitatii scolare in rezolvarea problemelor diverse si a reprezentat scoala in relatia cu comunitatea.